Aby uzyskać V kategorię szachową należy na trening poświęcić od 30 do 60 godzin – 1 godzina dwa razy w tygodniu. Pełny opis znajduje się na dole strony – pod materiałami szkoleniowymi.

Materiały szkoleniowe:
Jeżeli nie jesteś uczestnikiem zajęć Szachowej Akademii i chcesz uzyskać dostęp do materiałów – skontaktuj się z nami – tel. 501686152

Mały poradnik dla szachisty chcącego zdobyć V kategorię:
1) Po zapoznaniu się z ruchami bierek założyć konto na darmowej stronie lichess.org, a następnie rozgrywać co najmniej 2 partie w tygodniu tempem oznaczonym jako 15+10 tj. 15 minut do namysłu dla każdego zawodnika + 10 sekund dodawanych po każdym ruchu.
2) Regularnie trenować podstawy zagadnień taktycznych – Materiały na tej stronie.
3) Regularnie trenować matowanie w 1 ruchu – Polecamy naszą książkę „Krok do zwycięstwa – Maty mistrzów”.
4) Poznać ogólne zasady strategii w debiucie  – Materiały na tej stronie.
5) Poznać zasady matowania hetmanem i wieżą, dwoma wieżami, hetmanem i królem.
6) Zapoznać się z funkcjonowaniem strony http://chessarbiter.com, na której zamieszczane są informacje o nadchodzących turniejach szachowych.
7) Po zapoznaniu się z ruchami bierek regularnie raz na 3, 4 tygodnie treningowo wziąć udział w turnieju szachowym granym tempem szachów szybkich lub klasycznych, w których czas do namysłu jest dłuższy niż 10 minut dla każdego z zawodników (absolutnie nie gramy szachów błyskawicznych – blitz, w których czas do namysłu jest krótszy niż 10 minut).
8) Rozgrywając turnieje nie przywiązywać zbyt dużej uwagi do przegranych. Szachista uczy się również dzięki porażkom. Wyzwaniem pierwszego turnieju dla dzieci powinno być rozegranie wszystkich rund – absolutnie nie wynik rywalizacji).
9) wcześniejszym przygotowaniu (punkty 1-8) wyszukać turniej klasyczny dla swojej kategorii wiekowej lub szachowej  (opis poniżej) .
Uwaga! Jeżeli wcześniej nie został wypełniony formularz rejestracji do Centralnego Rejestru to musisz dostarczyć go sędziemu Formularz Rejestracyjny Polskiego Związku Szachowego (PZSZACH). Przed wypełnieniem formularza sprawdź czy Twój klub już Cię nie zarejestrował – Centralny Rejestr Szachistów wpisując w polu wyszukiwania swoje nazwisko (po prawej stronie)

Powodzenia!


Szachista, który nie posiada jeszcze kategorii oznaczany jest umownie jako bk (bez kategorii) i przypisuje się mu ranking 1000 punktów. Turniej na V kategorię musi charakteryzować się minimalnym czasem do namysłu 30 minut dla jednego gracza oraz maksymalną liczbą 9 rund dziennie. Może być to tempo 30+0  (30 minut dla zawodnika + 0 sekund dodawanych za ruch) lub np. 15+15 ( 15 minut dla zawodnika + 15 sekund dodawanych za ruch. Czas 30 minut do namysłu uzyskujemy: dodawane 15 sekund * 60 ruchów= 900 sekund = 15 minut. Dodając 15 minut czasu podstawowego do 15 minut czasu obliczonego wcześniej otrzymujemy 30 minut wymaganego czasu do namysłu)

V kategorię uzyskuje się biorąc pod uwagę 5 „najlepszych” następujących po sobie partii w danym turnieju. Istotne jest to jakie kategorie szachowe posiadali przeciwnicy.

Przed turniejem polecamy upewnić się (można zapytać sędziego głównego) czy ma opłaconą składkę sędziowską na dany rok w rejonowym związku szachowym. Po turnieju, w przypadku uzyskania kategorii polecamy poprosić sędziego o wydruk karty zawodnika i informacji o uzyskaniu normy na kategorię.