Errare humanum est.
W przypadku odkrycia błędów w materiałach bardzo proszę o informację zwrotną.

Trenuj zagadnienia z poszczególnych działów:

Aby uzyskać IV kategorię szachową należy na trening poświęcić od 30 do 60 godzin – 1 godzina dwa razy w tygodniu. Pełny opis znajduje się na dole strony – pod materiałami szkoleniowymi.

Materiały szkoleniowe:

Aby uzyskać IV kategorię należy:
1) Na stronie lichess.org rozgrywać co najmniej 2 partie w tygodniu tempem oznaczonym jako 15+10 tj. 15 minut do namysłu dla każdego zawodnika + 10 sekund dodawanych po każdym ruchu.
2) Regularnie trenować zagadnienia taktyczne – Materiały na tej stronie.
3) Regularnie trenować matowanie w 1 ruchu oraz matowanie w 2 ruchach – Polecamy naszą książkę „Krok do zwycięstwa – Maty mistrzów”.
4) Zapoznać się wstępnie z podstawami debiutów takich jak: Partia szkocka, Partia włoska, Partia hiszpańska  – Materiały na tej stronie.
5) Poznać zasady matowania wieżą i królem. Udoskonalić i wytrenować do perfekcji matowanie hetmanem i wieżą, dwoma wieżami, hetmanem i królem.
6) Zapoznać się z funkcjonowaniem strony http://chesstempo.com, na której w zakładce trening można darmowo rozwiązywać zadania szachowe.
7) Raz na 3, 4 tygodnie brać udział w turnieju szachowym granym tempem szachów szybkich lub klasycznych, w których czas do namysłu jest dłuższy niż 10 minut dla każdego z zawodników. Można rozgrywać szachy błyskawiczne jednak w naszej ocenie nie wnoszą one niczego do poprawy jakości gry na tym poziomie zaawansowania. Szachy błyskawiczne można z powodzeniem traktować jako rozrywkę. 
8) Rozgrywając turnieje nie przywiązywać zbyt dużej uwagi do przegranych. Szachista uczy się również dzięki porażkom. 
9) wcześniejszym przygotowaniu (punkty 1-8) wyszukać turniej klasyczny dla swojej kategorii wiekowej lub szachowej  (opis poniżej) .

Powodzenia!


Turniej na IV kategorię musi charakteryzować się minimalnym czasem do namysłu 30 minut dla jednego gracza oraz maksymalną liczbą 9 rund dziennie. Może być to tempo 30+0  (30 minut dla zawodnika + 0 sekund dodawanych za ruch) lub np. 15+15 ( 15 minut dla zawodnika + 15 sekund dodawanych za ruch. Czas 30 minut do namysłu uzyskujemy: dodawane 15 sekund * 60 ruchów= 900 sekund = 15 minut. Dodając 15 minut czasu podstawowego do 15 minut czasu obliczonego wcześniej otrzymujemy 30 minut wymaganego czasu do namysłu)

IV kategorię uzyskuje się biorąc pod uwagę 5 „najlepszych” następujących po sobie partii w danym turnieju. Istotne jest to jakie kategorie szachowe posiadali przeciwnicy.

Przed turniejem polecamy upewnić się (można zapytać sędziego głównego) czy ma opłaconą składkę sędziowską na dany rok w rejonowym związku szachowym. Po turnieju, w przypadku uzyskania kategorii polecamy poprosić sędziego o wydruk karty zawodnika i informacji o uzyskaniu normy na kategorię.